All the gardens results

Date published: 08 November 2010


Overall winners

FCHO/HSG Association

1: Gloria Khan, Arden Street, Chadderton; 2: Jackie Shaw and Erin Murphy, Longfellow Crescent, Sholver; 3: Patricia Cooper, Bamford Street, Royton.

Private gardens

1: Hazel Sharp, Hutchins Lane, Watersheddings; 2: Peter Bailey, Taunton Avenue, Chadderton; 3: Mr & Mrs Colin Bruce, Ashley House, Horest Lane, Denshaw.

Allotment

The most Improved Site Shield: Fitton Hill Allotments — Wildbrook Crescent.

The Shannon Trophy for the best six plots: Hope St Allotments.

The Oldham Corporation Cup for best site in borough: School Road Allotments.

The Oldham Chronicle cup best plot in the Borough: 1: Michael and Mary Fyson of Broadway allotments; 2: Pat Moran of Stotts Lane Allotment; 3: James Dyson of Fernhurst Allotments.



Private gardens, Merit winners

Saddleworth & Lees

Mr & Mrs Colin Bruce, Ashley House, Horest Lane, Denshaw; Thomas Adamson, Hylands, Burnedge Lane, Grasscroft; Irene Chorlton, Nudger Green, Dobcross.

Oldham East

Hazel Sharp, Hutchins Lane, Watersheddings; Mr B Lindley, Stoneleigh Street, Derker.

Oldham West

Maureen Nisbet, Severn Road, Limeside; Olga Baxendale, Springwood Hall Road, Fitton Hill.

Chadderton

Mr P Bailey, Taunton Ave, Chadderton.

Shaw & Royton

Dennis Hester, Cowie Street, Shaw; Judith Leach, Cumbrian Close, High Crompton.



Communal Gardens

Myria Shiel, Grove Street, Greenfield; Dee Lyness / Sue Fink, Honeywell Lane, Oldham.



Housing 21

Best Garden

1: Marjorie Moss, Further Hey Close, Lees; 2: Harry Lawless, Holly Grove, Chadderton; 3: Roy Barrass, St Georges Square, Chadderton.

Best Container garden

1: Padraig and Vivien O’Connor, Cypress Avenue, Chadderton; 2: Jean Godfrey, Cypress Avenue, Chadderton; 3: Robin Ward, Ash Walk, Chadderton.

Best Communal Garden

1: Lees House, Further Hey Close, Lees; 2: Holland Close, Gartside Street, Delph; 3: Walkers Road, School House, Incline Road.



NDC

Best Garden

1: Annie & Jim Goldthorpe, Selbourne Street, Oldham; 2: Alexander Harris, Schofield Street, Oldham; 3: Florbella Santo, Wyndale Road, Oldham.

Best Pensioner Garden

1: Sylvia Gibson, Medlock Drive, Oldham; 2: James Whittaker, Schofield Street, Oldham; 3: Pat Crossley, Wyndale Road, Oldham.



Villages

Best Garden

1: Catherine Dawson, Fir Tree Avenue; 2: June Hilton, Westerhill Road; 3: Robert Hall, Fir Tree Avenue.

Best Pensioner Garden

1: Terence Cuerden, Sportsmans Drive; 2: Harold and Patricia Heap, Springwood Hall Road; 3: Robert Brooks, Kelso Close.

Best Container Display

1: Hazel Gregory, Fir Tree Avenue; 2: James Mortin, St Martins Road; 3: Peter Webster, Marland Avenue.

Best Communal Garden

Joint 1: Pat Breen, Rosary Road and Diane Maddison, Rosary Road; 3: Beryl Williamson, Rosary Road.



FCHO

Baskets and containers

1: Ray Burns, Hibbert Crescent, Failsworth; 2: Evelyn Caveney, Tavern Court, Failsworth; 3: Eileen Greenwood, Heywood House, Ashton Road.

Best Communal Garden

1: Residents 32–37 Tavern Court, Failsworth; 2: Rosina Bowden, Hibbert Crescent, Failsworth; 3: Vivien Southall, Hibbert Crescent, Failsworth.

Chadderton

1: Gloria Khan, Arden Street; 2: Joyce Barton, Whitstable Close; 3: Arthur Parrott, 9 Kent Avenue.

Oldham West

1: Alfred Crowther, Caistor Walk, Oldham; 2: Victoria Wozniak, Belton Walk, Werneth; 3: Ann Hague, 386 Abbeyhills Road, Alt.

Oldham East

1: Robert Ford, Cranberry Street, Glodwick; 2: Peter Platt, Wildmoor Avenue, Holts Village; 3: Irene Ingham, Patterdale Close, Higginshaw Village.

Royton & Shaw

1: Patricia Cooper, Bamford Street, Royton; 2: Maureen Barnes, Burnsall Grove, Royton; 3: John and Audrey Chadwick, Durden Mews Shaw.

Failsworth & Hollinwood

1: Lynne Taylor, Cormallen Grove, Failsworth; 2: John Asher, Brennan Court, Hollins; 3: Joan Farrington, Bland Close, Failsworth.

Sholver

1: Jackie Shaw and Erin Murphy, Longfellow Crescent; 2: Philip Sumner/Susan Russell, Stevenson Drive; 3: Herbert and Dorothy Heginbotham, Goldsmith Avenue.

Saddleworth & Lees

1: Sheila Cronley, Beech Avenue, Greenfield; 2: Barry Graley, Dowry Road, Lees; 3: Alice Evans, Warlow Drive, Greenfield.

Allotment merit

winners

Fernhurst Allotments: Michael Aston, James Dyson, Ruth Gregory.

Oakbank Allotments: Lori Fitton, Carman Fontanerosa.

Heyside Allotments: John Richardson, Ian Pratt, David Tempest.

Waterhead allotments: Frank O’Rilley, Allan Booth.

Fitton Hill Allotments: Warren Wilson.

Constantine St Allotments: Andrew Marshal, Kevin Moore.

School Rd Allotments: Gerald Bridges, Brian Clark, Peter Kershaw.

Rushcroft Allotments: Bernard Rhodes, Trevor Verity.

Hope St Allotments: Patricia & Ian Ogden, Mark Wood, Norma & Eddie Cropper.

Medlock Way Allotments: Andrew Debenham, Chris Jones.

Philimore St Allotments: Diane Thompson.

Broadway Allotments: Michael & Margaret Fyson.

South Chadderton Allotments: Andy Patterson, Anna Tattersall.

Werneth Park Allotments: Ian Kershaw, Mr and Mrs J Taylor.

Stott’s Lane Allotments: Pat Moran, Denys Pope, Jim Aspinal.


While you are here...

...we have a small favour to ask; would you support Oldham Chronicle and join other residents making a contribution, from just £3 per month?

Oldham Chronicle offers completely independent local journalism with free access. If you enjoy the independent news and other free services we offer, please consider supporting us financially and help Oldham Chronicle to continue to provide local engaging content for years to come. Thank you.

Support Oldham Chronicle